fbpx
05. ožujak 2025.
Europski parlament

Škole digitalnog doba naglašavaju ulogu učitelja

Kako izgleda obrazovanje učenika u eri pametnih telefona?

Zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler ugostio je profesora geografije Dejana Nemčića i njegove učenike osmog razreda na hibridnom satu geografije iz Bruxellesa. Dok su neki učenici izlagali uživo u parlamentu, drugi su nastavu pratili digitalnim putem iz Zagreba, potvrđujući kako je digitalizacija postala ključan alat u obrazovanju.

Današnje generacije odrastaju uz pametne telefone i digitalne alate, no to postavlja pitanje kako ih integrirati u obrazovanje bez narušavanja temeljnih pedagoških principa.

Ništa ne može zamijeniti učitelja. Nikakav AI ili software ne može nadomjestiti ulogu koju on ima. Važno je osvijestiti da digitalni alati moraju biti sredstvo, ali nikako ne i cilj učenja,“ istaknuo je Nemčić.

Dejan Nemčić, profesor geografije OŠ Ive Andrića u Zagrebu, jedan je od najistaknutijih hrvatskih edukatora, poznat po inovativnim metodama poput virtualnih putovanja i povezivanja učenika sa svijetom. Njegovi projekti “Uživo sa svih kontinenata” i humanitarna inicijativa “Afrika, možemo zajedno” donijeli su mu brojna priznanja, uključujući titulu jednog od najboljih učitelja na svijetu i nagradu Ponos Hrvatske.

Mnoge škole još uvijek nemaju jasne smjernice za integraciju digitalnih alata u učionicu. Istovremeno, vidljive su negativne posljedice – smanjena pažnja, slabija koncentracija i manja potreba za istraživanjem, što otežava učenicima snalaženje u svakodnevnim situacijama.

U eri pametnih telefona, mijenja se način na koji djeca uče i dobivaju informacije. Međutim, ne mijenja se središnje mjesto učitelja u obrazovanju. Zato treba prepoznati ljude koji svojem učiteljskom pozivu oblikovanja novih generacija pristupaju predano i sa srcem. Bilo mi je drago podržati ovu pozitivnu priču te učenicima predstaviti Europu., “ zaključio je zastupnik Ressler.

Tehnologija može povećati angažman učenika i prilagoditi nastavu njihovim potrebama, no ne smijemo izgubiti iz vida razvoj analitičkog razmišljanja, kritičkog promišljanja i odgojno-obrazovnu dimenziju škole. Znanje nije samo puko prikupljanje informacija – ono mora biti životno primjenjivo. Kvalitetno obrazovanje temelj je kvalitetnog društva, a pravi izazov digitalizacije leži u pronalaženju ravnoteže između tehnološkog napretka i očuvanja temeljnih vrijednosti.

Cijeli razgovor Resslera i Nemčića pogledajte u nastavku.